„Czytam z klasą lekturki spod chmurki”- podsumowanie realizacji projektu w klasie 2

20 czerwca 2024

W czerwcu uczniowie klasy II zakończyli realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego i innowacji „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” pod kryptonimem „Na tropach dobroczynności”. Projekt składał się z trzech modułów „Bądź dobry dla ludzi” zakończony w styczniu oraz „Bądź dobry dla zwierząt” i „Bądź dobry dla roślin”. W trakcie realizacji MODUŁU DRUGIEGO „Bądź dobry dla zwierząt” uczniowie omawiali samodzielnie przeczytaną książkę Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie”. Wesołe przygody głównego bohatera bardzo ich zainteresowały, dlatego ochoczo przystąpili do realizacji wyznaczonych w tym module zadań. Wypełnili kolejne strony lekturnika. Zaprojektowali i wykonali z różnorodnych materiałów obrożę dla swojego pupila lub innego zwierzątka. W "Dniu Pizzy" uczniowie przygotowali "pizzę lekturkową" na cieście z szarego papieru, na której narysowali kolejne przygody kota Cukierka. Czytana lektura zainspirowała ich także do zrobienia zakładki do książki "Kot Cukierek". Podczas realizacji tego zadania powstały ciekawe i wesołe zakładki, którymi uczniowie obdarowali swoich bliskich. W „Dniu Głośnego Czytania” zaproszony gość - pani bibliotekarka ze szkolnej biblioteki, zaprezentowała kolejne części przygód Cukierka. Czytane fragmenty kolejnych książek zachęciły uczniów do zapoznania się z dalszymi losami głównego bohatera, dlatego zaraz po zajęciach odwiedzili szkolną bibliotekę. W trakcie realizacji tego modułu również zaprezentowali swoje zwierzęta domowe, podzielili się informacjami na temat opieki i obowiązków z nią związanych oraz wskazali cechy dobrego opiekuna zwierząt. Zapoznali się również z formami wolontariatu w służbie zwierzętom. Realizację modułu zakończyli w marcu. W kwietniu drugoklasiści zaczęli realizację MODUŁU TRZECIEGO „Bądź dobry dla roślin”. W trakcie realizacji modułu uczniowie zapoznawali się z przygodami bohaterów książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich "Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych. ". Podczas zajęć poznawali florę i faunę parków narodowych na całym świecie, ale także wesołe przygody żubra Kuby i wiewiórki Uli z Białowieskiego Parku Narodowego. Realizację modułu rozpoczęli od uzupełnienia lekturnika, w którym między innymi znalazły się ilustracje z akcji dobroczynnych dla roślin. Następnie przystąpili do stworzenia „Lektury na wieszaku” zawierającej cenne informacje związane z czytaną książką. W kolejnym zadaniu wcielili się w autorów komiksów, ilustrując nowe przygody Kuby i Uli – bohaterów lektury. W ramach realizacji zadań związanych z dobroczynnością uczestniczyli w obchodach „Światowego Dnia Ziemi” w trakcie których pozyskali dużo informacji na temat ochrony środowiska oraz projektowali osłonki na doniczki. Założyli „Klasowy ogródek”, którym sumiennie się opiekowali oraz prowadzili obserwację. Poznawali różne gatunki roślin zgromadzone w „Zielnikach”, a podczas spotkania z pszczelarzem dowiedzieli się o roli roślin, których obecność jest niezbędna do życia na naszej planecie. Realizację ostatniego modułu, a tym samym całego projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” klasa 2 zakończyła się w maju. GRATULUJEMY!