Innowacja „Zawód mojego rodzica” w kl. 2 – podsumowanie

20 czerwca 2024

W bieżącym roku szkolnym zaplanowano i zrealizowano innowację „Zawód mojego rodzica”, która realizowana była od 01.10.2023r. do 30.05.2024r.. Innowacja obejmowała zmianę organizacji procesu nauczania – uczenia się oraz wzbogacenia zajęć dydaktycznych o nowe doświadczenia i wiadomości w zakresie doradztwa zawodowego. Jej głównym założeniem były spotkania z rodzicami, którzy prezentowali specyfikę swojego zawodu w sposób ciekawy, przystępny oraz dostosowany do poziomu rozwojowego dzieci klasy 2. W ramach zajęć prowadzonych przez rodziców przy współudziale wychowawcy realizowane zostały treści z obszaru ŚWIAT ZAWODÓW I RYNEK PRACY. Uczniowie zostali zapoznani z z różnorodnością zawodów na rynku pracy oraz konkretnymi zawodami i ich opisem. Dodatkowo wszystkie podjęte działania rozwinęły u dzieci pozytywną i proaktywną postawę wobec pracy i edukacji, jak i stwarzały sytuacje edukacyjne sprzyjające poznaniu i rozwijaniu pasji czy zainteresowań. Wszystkie zaplanowane spotkania odbyły się dzięki rodzicom:

1. Paweł Stokłosa Policjant
2. Gabriela Bertolin tłumacz
3. Mariusz Kulka Inżynier elektrowni
4. Krzysztof Dziubek Programista robotów
5. Fryderyk Głownia Spawacz
6. Sebastian Jelita i Jolanta Lukesh Ratownik medyczny
Dodatkowe spotkania, z osobami, które przyszły z polecenia rodziców to:
1. Mariusz Wójcik Górnik
2. Bogusław Bałaś Pszczelarz

Rodzice we współpracy i pomocy nauczyciela zastosowali ciekawy przekaz i metody pracy:

- filmy edukacyjne, karty pracy, pracę ze słownikami i książkami, prezentacje multimedialne, pogadankę, krótki wykład, instrukcja, metody problemowe do rozwiązania dla uczniów, pokaz czynności czy rekwizytów danego zawodu. Wykorzystali także pomoce dydaktyczne w postaci rekwizytów, narzędzi, które wykorzystują w swojej pracy.

W efekcie naszych spotkań uczniowie:

• poznali zawody, których na co dzień nie możemy zobaczyć i potrafią je nazwać i opisać,

• poznali rolę różnych zawodów w życiu wszystkich ludzi i otoczenia,

• wyjaśniają powiedzenie: żadna praca nie hańbi, bez pracy nie ma kołaczy,

• rozbudzili swoje zainteresowania poznawcze w zakresie różnych zawodów,

• rozwinęli postawę szacunku wobec pracy.

Wszystkim zaangażowanym rodzicom bardzo serdecznie dziękujemy. Życzymy dalszej owocnej współpracy na rzecz rozwoju dzieci.